Partner serwisu
Intermodal i logistyka

Petrolinvest konsoliduje aktywa łupkowe

Dalej Wstecz
Partner działu

Aarsleff

Data publikacji:
02-03-2012
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

INTERMODAL I LOGISTYKA
Petrolinvest konsoliduje aktywa łupkowe
fot. Petrolinvest
Zważywszy na wysokie perspektywy i bliskie przyspieszenie rozwoju rynku gazu łupkowego w Polsce, Petrolinvest podjął decyzję o zwiększeniu zaangażowania kapitałowego w spółce Eco Energy 2010 SKA (ECO SKA). 01 marca 2012 r. spółka zawarła umowę nabycia dodatkowych 48% udziałów w ECO SKA, która posiada koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce o łącznej powierzchni 3 222 km2.

W wyniku zawartej umowy Petrolinvest będzie kontrolować 88% udziałów w ECO SKA. Transakcja rozliczona będzie w formie bezgotówkowej, w drodze emisji akcji Petrolinvestu. Przejęcie kontroli na aktywami łupkowymi ECO SKA pozwoli w pełni wykorzystać efekty synergii kosztowej i zarządczej w ramach poszczególnych aktywów Petrolinvest w segmencie gazu łupkowego, a także umożliwić Spółce bardziej elastyczne kształtowanie współpracy z partnerami branżowymi na posiadanych przez Grupę koncesjach.

 

Petrolinvest konsekwentnie realizuje strategię konsolidowania aktywów łupkowych, które ocenia, że będą szybko zwiększały swoją wartość. Aktualnie Spółka osiągnęła w segmencie gazu łupkowego w Polsce jedną z czołowych pozycji w zakresie liczby posiadanych koncesji, wielkości ich powierzchni oraz ich dywersyfikacji geograficznej. Czynniki te maja istotne znaczenie dla sukcesu poszukiwawczego. Potencjał Petrolinvest w segmencie gazu łupkowego jest dostrzegany przez największe firmy z branży oil&gas, a także banki inwestycyjne doradzające przy transakcjach akwizycji spółek posiadających koncesje na gaz łupkowy w Polsce.

 

Na rynku pojawił się drugi raport doradczej firmy Ernst&Young – „Global oil and gas transactions review 2011”, w którym eksperci podsumowują światowy rynek transakcji w sektorze oil&gas.


I tak, ilość transakcji wzrosła, w stosunku do roku 2010, o 14% podczas gdy ich wartość o 30%. Średnia z 5 lat, dla tego rynku, również potwierdza tendencję – liczba transakcji średniorocznie wzrastała o 7% natomiast wartość o 57%. Co szczególnie ważne dla strategii Petrolinvestu - shale gas zdominował największe transakcje na świecie w 2011 r. To świadczy, że sektor oil&gas i rynek łupkowy dynamicznie rosną i to w czasie największego kryzysu finansowego. W Europie dostrzeżono w 2011 zwiększoną obecność private equity w 136 transakcjach, (transakcje - oil&gas wszystkie kategorie, w tym shale gas / w 2010 zrealizowano 111 takich transakcji) co jest dobrym prognostykiem na 2012 i świadczy o silnym ożywieniu w obszarze fuzji i przejęć. Raport wymienia największą transakcję zrealizowaną w Polsce w gazie łupkowym – tj. przejęcie Realm Energy przez San Leon Energy’s za 91 mln USD.

Wcześniejszy raport Ernst&Young, z listopada 2011: “Shale gas in Europe: revolution or evolution?” dostarcza ważnych informacji potwierdzających, również w kontekście aktualnych informacji rynkowych, konieczność konsolidowania aktywów łupkowych możliwie szybko. Zapotrzebowanie na gaz w Europie ma wzrosnąć w okresie 2008-2035 o 20%, przy czym, dzisiejsze zużycie gazu w Polsce stanowi zaledwie 1/3 średniego zużycia w UE co wygeneruje u nas zdecydowanie większe potrzeby surowca w najbliższych latach.


Eksperci równolegle widzą problem z zagwarantowaniem dostaw gazu przez Gazprom z przyczyn politycznych (Rosja – Ukraina 2009) a ostatnie doniesienia medialne dodatkowo ujawniają problem braku realizacji dostaw do Niemiec na poziomie ponad 10% z powodu niskich temperatur i zwiększonego zapotrzebowania na gaz. Do tego dochodzi problem odwrotu od energii nuklearnej (Fukushima marzec 2011), odsunięty w czasie projekt gazociągu Nabucco, który miał transportować gaz ziemny z Iranu, Azerbejdżanu i Rosji. Te aspekty oraz najważniejszy – wysoka cena gazu w Europie – powodują, że poszukiwania gazu łupkowego będą prowadzone. Polska w tym zakresie jest liderem a pozostałe kraje objęły strategię „wait and see”, w ten sposób powodując, że staliśmy się miejscem testu łupkowego dla całej Europy. Z tego powodu zainteresowanie polskimi poszukiwaniami wzrasta, a wg. Ernst&Young pierwsze odkrycia i potwierdzenia mogą spowodować „pęd na oślep” tych inwestorów, którzy nadal czekają na rozwój wydarzeń. W Polsce obecni są ExxoMobil, Chevron, ConocoPhillips, Total, Eni, jednak - jak eksperci zaznaczają – np. Shell i BP jeszcze nie. Podobnie późno, firmy te pojawiły się w Stanach. Zainteresowanie gazem i ropą z łupków przyciągało do Stanów w 2011 kolejnych graczy, również z Chin, windując ceny koncesji poszukiwawczych i wydobywczych. Tegoroczne, styczniowe transakcje w USA ewaluowały 1km2 koncesji, na której znajdują się potwierdzone zasoby, na 3,6 mln USD (transakcja Total) i 6,1 mln USD / 1km2 (transakcja Marubeni) z wliczoną wyceną prac poszukiwawczo-wiertniczych.

 

W nadchodzących dniach Państwowy Instytuty Geologiczny (PIG) zakończy reinterpretacje danych geologicznych, które realizował z U.S. Geological Survey w Denver, przy wykorzystaniu najnowszych amerykańskich metod i systemów komputerowych. Pełne oszacowanie zasobów możliwe będzie dopiero przy wykonaniu wielu odwiertów, jednak spodziewany raport PIG dostarczy nową wiedzę, a ta może ożywić polski rynek fuzji i przejęć w obszarze gazu łupkowego, co może zwiększyć wyceny koncesji.

 

Transakcja na rynku polskim, San Leon Energy’s wspomniana przez Ernst&Young w lutowym raporcie, posiadała wycenę 1km2 koncesji na poziomie 61 tys. USD i jest o 2,4 razy droższa od wyceny 1km2 koncesji ECO SKA (24,8 tys. USD / 1km2). Inna, znana wycena debiutu 3Legs na giełdzie AIM w Londynie (133 tys. USD /1km2) dała 5,4 krotnie wyższą cenę 1km2 od ceny ECO SKA.

 

- Dzisiaj jest ostatni moment na gromadzenie, konsolidowanie koncesji łupkowych. Być może, kolejna ocena zasobów robiona przez PIG, wyniki poszukiwawcze konkretnych firm zmienią obraz rynku transakcji w taki sposób, że dzisiejsze ceny będą nieosiągalne. Gaz łupkowy przyciąga uwagę do Polski największych, światowych graczy sektora oil&gas, niektóre koncerny zainwestowały, inne jeszcze czekają na pierwsze dane, jeśli będą pozytywne, należy się spodziewać istotnego wzrostu zainteresowania aktywami w segmencie gazu łupkowego i w konsekwencji istotnego wzrostu ich wartości. Wówczas, również aktywa łupkowe Petrolinvestu, zwiększą swoją wartość -dzisiaj można je szacować metodą porównawczą na blisko 500 mln USD, a ich potencjał wzrostu na kilka, kilkanaście razy - powiedział prezes Petrolinvestu Bertrand Le Guern. - Po zwiększeniu udziałów w spółce ECO będziemy mogli w pełni wykorzystać efekty synergii w ramach posiadanych aktywów w gazie łupkowym, zarówno w zakresie większej elastyczności w kształtowaniu współpracy na tych koncesjach z branżowymi partnerami, z którymi prowadzimy obecnie rozmowy, jak i wymiernych oszczędności finansowych, które wynikać będą z efektu skali i większej siły negocjacyjnej. Obecnie koncentrujemy nasze prace nad rozpoczęciem współpracy na poszczególnych koncesjach z branżowymi partnerami – dodał.

Zaangażowanie Petrolinvest w gazie łupkowym aktualnie obejmuje:
• 36,26% udziałów w Spółce Silurian Hallwood, do której należą 4 koncesje o łącznej powierzchni 2333,56 km2, oraz
• 90% udziałów w Silurian sp. o.o., z 5 koncesjami o powierzchni 4082,1 km2
• 88% udziałów w ECO SKA z 4 koncesjami o powierzchni 3222 km2.
 

 

Partner działu

Aarsleff

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Intermodal i logistyka

Jest pierwsza polska firma, która zarobi na łupkach

Rynek Infrastruktury 27 maja 2014

IS: Nowe prawo dotyczące wydobycia surowców uderzy w PGNiG

Intermodal i logistyka

Podatek węglowodorowy w Senacie. Dodatkowe obciążenia zniechęcą inwestorów?

Intermodal i logistyka

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Lotniczy
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5